Ara
  • İzmir Psikiyatrist

Covid ve Anksiyete

Güncelleme tarihi: 16 Tem 2020

Koronavirus salgını nedeniyle hepimizin yaşam düzeni değişti. İnsanlar bir yandan kendileri ve sevdiklerinin sağlığından endişe ediyor, bir yandan da alınan önlemlerle birlikte yeni normal hayatlarına devam etmeye çalışıyorlar. Bu yeni düzende sosyal mesafeyi korumak, elleri yıkamak, sağlıklı beslenmek ve maske kullanmak gibi gereklilikleri yerine getirsek de belirsizlik, hastalık tehdidi ve sürekli değişen düzenin getirdiği kaygıyla nasıl baş edeceğiz?

Covid ve anksiyete

Elbette bundan sonra ne olacağını bilmek istiyoruz ve belirsizlik her zaman için rahatsız edici olmuştur. Çünkü bu tür tehlike durumlarında anksiyete duygusu insanları önlem almaya sevk ediyor ve bu nedenle hayat kurtarıcı oluyor. öncelikle bütün bir dünyanın kaygılanmasını gerektirecek bir durumun içinde olduğumuz için kaygılanmanın doğal olduğunu kabul etmeliyiz. Ancak kaygı gereğinden fazla olduğunda bedenimizi de etkileyebilir ve bazı bedensel belirtilere neden olabilir. Bu belirtiler çoğunlukla ateş basması, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, sindirim problemleri ve uyku bozuklukları olmaktadır. Dolayısıyla aşırı endişe yaşayan kişiler bu belirtileri koronavirus belirtisi olarak değerlendirebilir. Bu nedenle kaygıyı kontrol etme oldukça önemlidir.

  • Covid ile ilgili televizyon yayınları ve sosyal medyadaki paylaşımlara fazla maruz kalmaktan kaçının. Sürekli olarak gelişmeleri takip etmeniz virüsün yayılma hızını değiştirmeyecek. Sadece güvendiğiniz bir haber kaynağından bilgi alın.

  • Telefonla veya online görüntülü sohbet yoluyla yakınlarınız ve arkadaşlarınızla bağlantıda kalmaya devam edin.

  • Zihnimiz belirsizliği sevmez ve hep bir düzen ister. Evde olsanız da belli saatte kalkmak, giyinmek, düzenli egzersiz yapmak, düzenli öğünler halinde beslenmeye devam etmek belirsizlik hissini hafifletebilir.

  • Böyle dönemlerde anksiyete ile uyarılmış beynimiz dikkatimizi bizi tehdit eden uyarılara odaklar. Buna karşı uyanık olup bakış açınızı olumlu gelişmeleri de fark edecek şekilde genişletmeye çalışın.

  • Sağlığınıza dikkat edin. Dengeli beslenmeye, ilaçlarınızı düzenli kullanmaya, düzenli uyumaya çalışın.

  • Size iyi gelen aktivitelere zaman ayırın.

  • Yoğun kaygı hissediyorsanız nefes ve gevşeme egzersizleri yapabilirsiniz.

944 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör